základní údaje o projektu

vítězný projekt grantové výzvy Zahrada hrou 2011 Nadace Proměny

financování / nadace Proměny podpořila projekt dotací v celkové výši 2 mil ,- Kč

Příjemcem dotace je MŠ. Projekt byl realizován v součinnosti s Klubem rodičů a přátel MŠ Letadýlko a městem Český Brod.

Zahájení projektu /  leden 2012

Dokončení projektu / podzim 2013

Architektonický návrh  / Ing. arch. MgA. Michal Fišer, Ing. Štěpán Špoula, MgA. Lukáš Gavlovský

Dodavatel stavby / MgA. Lukáš Gavlovský , Rakocy garden, P. Černohorský, GardenLine s.r.o

Dobrovolníci / učitelé a zaměstnanci MŠ Kollárova, děti, rodiče, přátelé školky, Skautské středisko ing. Ládi Nováka, zaměstnanci KKCG a MND, nadace Proměny, ZUŠ Český Brod a přátelé MŠ

cíl / Zahradu u MŠ proměnit v skládanku míst, kde děti mohou objevovat, rozvíjet svou fantazii, schovávat se, setkávat se, spolupracovat a inspirovat se navzájem, radovat se a cítit se pohodově a bezpečně.

Maximálním využitím stávajících zdrojů zahrady (dřeviny, terénní vlny, dvorečky, paloučky) vytvořit smysluplný celek v jednotné linii PUTOVÁNÍ – zahradou, světem, poznáním … V několika samostatných celcích představit lidské SMYSLY (zrak, sluch, hmat, chuť, čich) a to vše doplnit herními PRVKY (domečky,, posezení, venkovní učebna, malý vodní prvek, skautský koutek, zvukový domek..

 

PROMĚNA ZAHRADY

Poměrně rozlehlá zahrada má zajímavou dispozici díky budově školy, která ji člení do několika samostatných zón. Mateřskou školu navštěvuje více než 100 dětí; zahradu příležitostně využívají také žáci Základní umělecké školy, místní Skaut nebo rodičovský klub, který zde pořádá akce i pro širší veřejnost.

Během dvou let prošel prostor velkou proměnou. Výsledkem je hravá a inspirativní, přírodě blízká zahrada, která nabízí členitá zákoutí pro různé typy aktivit a řadu originálních herních prvků. Jedinečný je také princip recyklace: tvůrcům se podařilo citlivě využít materiál z původní zahrady a realizovat tak projekt šetrný z hlediska rozpočtu i životního prostředí.

Do práce na obnově zahrady se zapojila celá místní komunita: pedagogové, děti, rodiče, zástupci města Český Brod, zástupci sousední Základní umělecké školy a také místní skauti. Nová zahrada díky tomu maximálně vyhovuje potřebám všech svých uživatelů.

 

Prohlédněte si fotodokumentaci zahrady zde

Videa z projektu jsou k nalezení zde

Projektový záměr zde

 

 

Zahrada hrou

Brigáda - jdeme plácat blátíčko. Neděle 2.6.2013

26.05.2013 15:24

Sázíme trvalky, sázíme měsíční jahody

19.05.2013 00:00
Sluníčko nám přálo, šikovných dětí a rodičů dorazilo hodně. A tak jsme se pustili do první výsadby. Sázeli jsme u Cvrčků a Medvíďat sazenice jahod, v zadní části školky trvalky a bylinky.

Jarní pletení z hatiny

13.05.2013 00:00
V mateřské škole Kollárova v Českém Brodě se nezahálí v týdnu ani o víkendech. Díky odhodlaným rodičům a dobrovolníkům ze společnosti MND a.s. se proměna v originální školní zahradu zas o kousek přiblížila svému cíli.  

Vytyčení nového hatinového hřiště

11.05.2013 00:00
Za pomocí pana architekta Fišera a spousty dobrovolníků z řad rodičů školky a paní učitelek, začínáme stavět kůly pro budoucí hřiště-bludiště.

Termíny dalších společných aktivit v rámci projektu Zahrada hrou

03.05.2013 18:04

Nové ohniště v akci

03.05.2013 16:18
Takhle vypadá nové školkové ohniště s posezením v akci. Na Čarodějnickém reji dostalo pořádně zabrat a prošlo zkouškou opečení cca 60 buřtíků.  Děkujeme Proměnám, Lukáši Gavlovskému a jeho partě pomocníků

Pákové nůžky v akci aneb další sběr hatiny

06.04.2013 00:00
Dubnový víkend jsme opět strávili v českobrodských lesích při sběru a také nakládání prutů. Jaro nás zatím ještě v lese nevítá, naopak je velká zima a občas na nás padají sněhové vločky. Ale i přesto je naše nálada dobrá.

Kácení a sběr hatinových prutů

16.03.2013 00:00
   Co vzít do lesa na sběr hatinových prutů?   To víme přesně, potřebujeme pořádné zahradnické nůžky, pilu a hlavně hodně sil, teplý čaj a dobrou náladu.       

A jdeme na do lesa na hatinové pruty

02.03.2013 00:00
Kde se vzala, tu se vzala, v lese se ocitla skupina rodičů, paní učitelek, skautů, dětí a taky pár psů. Všichni vyrazili na první sběr hatinových proutků pro budoucí dětské hřiště před pavilonem Cvrčků.  Děkujeme za pomoc skautům ze střediska 07 Český Brod, kteří nám pomáhali.  

Videa - představení projektu Zahrada hrou

07.11.2012 14:22
Pojďte se podívat na krátká videa k projektu Zahrada hrou: Jak vznikal nápad na proměnu školkové zahrady. Video Dobrovolníci v akci - bourání stávajících prvků . Video Workshop se studenty Mendelovy univerzity. Video    
<< 1 | 2 | 3 | 4 >>