DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V MŠ LETADÝLKO
Český Brod / MŠ Letadýlko
Dveře v mateřské školce Letadýlko v Českém Brodě tentokrát otevírali Růžena a Archibald – veselá dvojice klaunů z MIM o.s., kteří ve středu 19. září provedli všechny příchozí novými interiéry tříd a pomohli při loučení se „starou“ zahradou.
Stará zahrada
Po prohlídce interiérů nastalo loučení se „starou“ školkovou zahradou. Čeká ji totiž veliká proměna díky Nadaci Proměny. Za rok touto dobou z ní bude přírodní prostor podporující přirozenou hru a kreativitu dětí. Děti z každé třídy si připravily hnízdečko pro svého zahradního skřítka, který se má teprve narodit a bude na proměnu zahrady dohlížet. Hnízda pak slavnostně položily na vybraná místa, kam budou skřítkům nosit drobné poklady – listy, kamínky, větvičky – a popřály zahradě probuzení do krásy a užitku.
 
Na závěr se konal jablečný raut a výstava ideových návrhů zahrady od studentů Mendelovy Univerzity v Brně. K vidění byl i finální plán nové zahrady a její vizualizace od architekta Michala Fišera a krajináře Štěpána Špouly a skicy výtvarníka Lukáše Gavlovského, který je autorem herních prvků.
 
Proměny zahrady se mohou účastnit jak rodiče dětí z MŠ, tak všichni, které zajímají přírodní zahrady, hřiště či parky. Na podzim i na jaře se budou konat brigády, které mohou být pro zvídavé zdrojem užitečných informací a zkušeností – budeme stavět například slaměný domeček, vyplétat plůtky z proutků, vysazovat ovocné stromy, drobné keře i trvalky apod. Termíny sledujte na www.msletadylko.cz nebo pište dotazy na klub.msletadylko@centrum.cz
 
Klub rodičů a přátel MŠ Letadýlko
FOTO – všechna zbývající, autor: Klub rodičů a přátel MŠ Letadýlko


 

 

Doprovodné aktivity

 

Přehled hlavních akcí duben – červen 2012

Duben

3.4. – 5.4.            Studentský workshop – Zahrada hrou v Českém Brodě

St 11.4.                 Probuďme zahradu – dílnička pro děti a rodiče

Čt 19.4.                Šnečí výstava a Hledání pokladu – dopolední program MŠ

Čt 19.4.                Schůzka s architekty a partnery MŠ – schůzka projektového týmu

Út 24.4.                Inspirativní návštěva Maitrey – exkurze pro pedagogy a rodiče

Čt 26.4.                Čarodějnická zahradní brigáda – odpolední akce pro děti a rodiče MŠ

 

Květen

Pá 11.5.                Malování triček pro předškoláky v laVeterině – dopolední program MŠ

Ne 13.5.               Květinový den matek na zahradě – veřejná odpolední akce pro děti, rodiče a přátelé MŠ

Čt 17.5.                Výlet na Toulcův dvůr – program MŠ oddělení Bobříci a Dráčata

Čt 23.5.                Výlet na Toulcův dvůr – program MŠ oddělení Cvrčci a Medvíďata

 

Červen

Pá 1.6.                  Den dětí – dopolední program MŠ

Pá 22.6.                Spaní předškoláku v MŠ - dobrodružné rozloučení s MŠ v náruči zahrady

 

KONCEPT DOPROVODNÝCH AKTIVIT PROMĚNY ZAHRADY MŠ

 

„JÁDRO“
Každá třída si založí a bude plnit svou „KNIHU ZAHRADY a našeho života v ní a s ní“.

Prakticky – obyčejný kancelářský šanon, který si děti s p. učitelkami samy vyzdobí, polepí, ozdobí (provázky, knoflíky, odstřižky, větvičky, listy …) tak, aby se těšily do této KNIHY nahlédnout.

 

KNIHA (šanon) se bude v průběhu roku plnit zážitky = volnými listy, podle toho, jaké aktivity bude třída prožívat v běžném i mimořádném školkovém programu. Mohou to být malůvky, vystřihovánky, fotografie z tvoření i pobytu na zahradě, z inspirativních výletů, drobné poklady ze zahrady či výrobky (v připojeném plátěném měšci) či velmi stručné záznamy p. učitelek o zážitcích a O REAKCÍCH DĚTÍ, o překvapeních, veselých či varovných situacích z aktivit a ze života na zahradě.

Někdy může na děti v KNIZE čekat překvapení = odměna, úkol, poučení apod. od p. učitelky (resp. od nějaké zahradní bytosti, kterou si děti vymyslí – skřítek, víla, elf, hejkal, zvířátko apod.)

 

S přispíváním do KNIHY mohou pomoci i rodiče, když budou s dětmi doma tvořit, jezdit na výlety apod. – obrázky, pohledy, vstupenky, fotografie, koláže, herbáře, tisky, otisky …

 

Výsledkem bude pestrá směsice čehokoli, co se děti s p. učitelkou rozhodnou uchovat a také předvést rodičům i ostatním třídám. Může vzniknout zdravá soutěživost mezi třídami „o nejlepší KNIHU ZAHRADY“ , která bude zároveň motorem a inspirací – příklady kamarádů z vedlejší třídy nás inspirují …

 

Nejpozději v závěru projektu pak budou nejpovedenější dílka, zážitky, reportáže apod. vystavena na celoškolkové výstavě přístupné veřejnosti v kavárně U Madony (=SLUPKA). (Tamtéž probíhá informativní výstava o projektech MŠ Letadýlko v únoru 2012.)

 

„DUŽNINA“
(=inspirace nebo vlastní nápady)
Tato část přináší nápady na aktivity s dětmi v programu MŠ v příslušném ročním období. Tato doporučení nejsou závazná, avšak v daném období by každá třída měla absolvovat min. jednu aktivitu vážící se k zahradě, kterou pak s dětmi zaznamenají do KNIHY. P. učitelky mohou navrhnout samy jiné činnost Může jít i o zcela běžné úkony – při cvičení, čtení před spaním, povídání o třídění odpadu, odkud jsou potraviny, kde rostou apod. Detail aktivit najdete v přiložené tabulce.

 

Seznam měkkých aktivit k projektu Zahrada hrou naleznete zde

mekke_aktivity_.xls (45,5 kB)